منتورها و اساتید

تیم و کار تیمی

تیم مجموعه‌ای از افراد است که برای تحقق یک هدف مشترک در کنار هم جمع شده‌اند و به واسطه کار تیمی خود به یکدیگر وابسته هستند و می‌توانند به عنوان یک تیم شناسایی شوند. کار تیمی برای استارتاپ‌ها بیش از هر تیم دیگری لازم است. از آنجایی که ایجاد تیم و مدیریت کار تیمی در موفقیت یک استارتاپ بسیار مهم است. در این سری درسنامه‌های دیموندلب به نکاتی از جمله تیم سازی، رهبری تیم استارتاپی، شاخص‌های ارزیابی و برنامه‌ریزی پرداخته می‌شود.

جدیدترین منتورهای تیم و کار تیمی

سرفصل های تیم و کار تیمی

تیم سازی

1

تیم سازی یکی از اصول مهم در کار تیمی محسوب می‌شود. برای تیم‌سازی باید فضای مناسب ایجاد شود و در کنار آن با دانش، مهارت و اشتیاق، ساختار یک تیم استارتاپی را در محیطی پویا ایجاد کرد. در تیم سازی، کار تیمی حرف اول را می‌زند بنابراین باید کلیه افراد یک تیم با هم سازگار شده، در مسیر تغییر قرار گیرند و خود را هم‌راستا با ماموریت و چشم انداز یک استارتاپ کنند. در این مسیر باید همه با نقش‌های فردی و انواع آن در یک استارتاپ آشنا شوند تا بتوانند در هنگام ایجاد تعارض به خوبی آن را مدیریت کنند. خلاقیت در کار تیمی بسیار مهم است بخصوص اگر کار تیمی در محیط استارتاپی باید انجام شود. خلاقیت به تنهایی نمی‌تواند یک استارتاپ را در مسیر رشد قرار دهد اما می‌تواند به عنوان منبع ایجاد انگیزه در تیم عمل کند.

رهبری تیم استارتاپی

2

برای رهبری یک تیم استارتاپی باید همیشه آماده فراز و نشیب‌های غیرقابل انتظار بود. در واقع رهبری تیم استارتاپی فقط با شانس انجام نمی‌شود بلکه داشتن استراتژی و برنامه مناسب است که می‌تواند به موفقیت یا شکست یک استارتاپ بیانجامد. رهبران تیم‌های استارتاپی باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند و در کنار آن بتوانند با ایجاد انگیزه در تیم، اعضای تیم را هم‌راستا با برنامه‌ها و چالش‌های کار تیمی و تعارضاتی که در کار تیمی ایجاد می‌شود مدیریت کنند. از طرف دیگر رهبران تیم‌های استارتاپی باید بتوانند فرایند تصمیم‌گیری را در تیم تسهیل کنند تا آنها بتوانند در کمترین زمان تصمیم‌های درستی برای موفقیت تیم بگیرند. یکی دیگر از ویژگی‌های رهبر تیم استارتاپی این است که بتواند معیارهای خوبی برای انتخاب اعضا داشته باشد و با ابزارهای مناسب این کار به خوبی آشنایی داشته باشد.

شاخص های ارزیابی و برنامه ریزی

3

ارزیابی عملکرد تیم و اعضای تیم استارتاپی بسیار مهم است. بنابراین مدیران و رهبران تیم‌های استارتاپی باید با شاخص‌های اندازه‌گیری عملکرد اعضا آشنا باشند. از جمله شاخص‌های اندازه‌گیری و ارزیابی عملکرد تیم می‌توان به شاخص OKR و شاخص KPI اشاره کرد. این دو شاخص در کنار بوم تیم می‌توانند به برنامه‌ریزی بهتر برای تیم استارتاپی کمک شایانی کنند. دانش و آشنایی با انواع روش‌های برنامه‌ریزی و مدیریت تیم هم یکی دیگر از نکات مهمی است که در کار تیمی باید همواره مدنظر قرار گیرد. دیگر روش موثر در مدیریت تیم استارتاپی آشنایی با اصول اسکرام است. اسکرام چارچوبی از قوانین و اصول را برای تیم ایجاد می‌کند تا به چابک بودن آنها و در نهایت کسب موفقیت برای استارتاپ منجر شود.

نظر متخصصین

تخصص افراد تیم در شروع کار یک استارت آپ مهمترین نقش رو در پیشرفت و رسیدن به اهداف کسب و کار دارد. معمولا در مراحل اولیه کسب و کار و به دلیل کمبود منابع مالی و زمانی افراد تیم نقش های مختلفی را بر عهده می گیرند و توانایی مدیریت این نقش های مختلف توسط افراد تیم یکی از کلیدی ترین مهارت هایی که باعث رشد کسب و کار نوپا می شود. در کنار نقش های مختلف توانایی یادگیری نیز نقش بسزایی برای افراد تیم در استارت آپ ها دارند چون در مقاطع مختلف تیم های احتیاج دارند در زمینه هایی فعالیت خود را توسعه دهند که در لحظه اول دانش آن را ندارند پس خود افراد تیم استارت آپی باید بتوانند به سرعت و با قدرت یادگیری بالا در این زمینه های جدید فعالیت کنند تا نیازهای تیم را به سرعت برطرف کنند.

این دیدگاه برای درسنامه ی ساختار تیم استارتاپی ثبت شده است.


بزرگترین و موفق ترین استارتاپ ها، شرکتها و سازمانها را تیم های کوچک، متوسط و بزرگی هستند که فعالیتهای مختلفی را در داخل خود و یا با تیم های دیگر در راستای هدف خود انجام می دهند. نکته مهمی که تیم ها می بایست به آن توجه داشته باشند، مشکلات و چالشهایی است که این همکاری ممکن است برای آنها به همراه بیاورد و در بدترین شرایط ماهیت تیم را به خطر اندازد و تیم را از هدف خود دور کند. داشتن دانش و آگاهی لازم از موانع کار تیمی می تواند تسهیلگر فعالیت تیم شده و در متعالی ترین حالت باعث ارتقا عملکرد تیم به بالاترین سطح خود شود. مطالعه این مقاله به شما کمک می کند تا سرنخهایی را در رابطه با چالشهای کار تیمی و راه حلهای ممکن آن پیدا کنید و با پیگیری بیشتر آنها را در تیم خود حل و به جلو حرکت کنید.

این دیدگاه برای درسنامه ی نقش کار تیمی در موفقیت ثبت شده است.