راه اندازی استارتاپ

حقوق استارتاپ ها

استارتاپ، استارتاپ، استارتاپ...واژه‌ای که این روزها زیاد به گوش شما می‌خورد. تب راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان و به خصوص استارتاپی این روزها در کشور فراگیر شده و ذهن بخش زیادی از جامعه به خصوص جوانان را به خود مشغول کرده است. اگر شما هم به فکر پیاده سازی ایده‌ی استارتاپی خود هستید، به نظر به جای درستی مراجعه کرده‌اید.

پس از بررسی و ارزیابی بیش از 3500 استارتاپ و کمک به خلق بیش 35 شرکت استارتاپی در ایران، به این نتیجه رسیدیم که برای شکل گیری و خلق یک استارتاپ، و همچنین برای جلوگیری از شکست زودهنگام آن به چه ابزارها و مهارت‌هایی نیاز است.درسنامه‌های رایگان راه‌اندازی استارتاپ یکی از هشت بخش مهمی است که بد نیست قبل از پیاده‌سازی ایده استارتاپی خود به خوبی مطالعه کنید.

جدیدترین منتورهای راه اندازی استارتاپ

سرفصل های راه اندازی استارتاپ

مقدمات و مفاهیم

1

اگر به دنبال راه‌اندازی استارتاپ هستید قطعا ایده خوبی دارید اما داشتن ایده و آشنایی با کارآفرینی، کل فرآیند نیست. شما باید با مقدمات و مفاهیم استارتاپی به خوبی آشنا شوید. در این بخش از درسنامه‌ها، تعریف و ویژگی‌های استارتاپ به صورت کامل بیان می‌شود تا در نهایت با آشنایی با انواع استارتاپ‌ها شما را با استارتاپ‌های موفق دنیا و ایران بیشتر آشنا کنیم.

ابزارهای شروع

2

در آغاز هر کاری بهتر است با ابزارهای ساده‌سازی و کمکی آن کار آشنا شوید. در فرایند ایجاد یک استارتاپ هم قطعا آشنایی با ابزارهای شروع آن مهمترین کاری است که باید به آن اهمیت دهید. اما چه ابزارهایی برای راه‌اندازی یک استارتاپ لازم است؟ شما در مرحله اول باید مدل‌های کسب‌وکار را بشناسید تا در نهایت با توجه به مدل استارتاپ‌تان بتوانید بوم مدل کسب‌وکارتان را تدوین کنید. در این مرحله آشنایی با اصطلاحاتی از جمله رویکرد ناب، بوم ناب و آنالیز SWOT پایه‌ای‌ترین نکاتی است که نباید از آنها غافل شوید. ما در بخش ابزارهای شروع شما را با این ابزارها و اصطلاحات آشنا خواهیم کرد.

در مسیر رشد

3

کل ماجرای آغاز به کار یک استارتاپ با شروع به کار آن استارتاپ تمام نمی‌شود بلکه هنوز راه طولانی در پیش است که ما در این بخش از درسنامه‌های دیموندلب، قدم به قدم در تمام مسیر با آموزش نکات لازم در مسیر رشد همراه شما خواهیم بود. در مسیر رشد یک استارتاپ نکاتی از جمله استراتژی رشد، نحوه ارزیابی معیارهای رشد کسب‌وکار، آماده‌سازی MVP، نقش مشاوران و منتورها در موفقیت استارتاپ‌ها، نقش منابع انسانی در شکل‌گیری بهتر استارتاپ، اهمیت پیش‌بینی مالی و هزینه‌ها، هویت و فرهنگ سازمانی و شبکه‌سازی در موفقیت یک استارتاپ نقش اساسی دارند. این درسنامه همچون چراغی در مسیر رشد استارتاپ‌تان خواهد بود..

برنامه ریزی و طرح کسب و کار

4

در طول مسیر رشد استارتاپ خود باید همیشه با برنامه‌ریزی و طرح به جلو گام بردارید. در این مسیر باید ابتدا با فرضیات برنامه‌ریزی اولیه خود را داشته باشید و سپس با طرح مالی کسب‌وکار و طرح کسب‌وکار یک خلاصه اجرایی برای استارتاپ یا کسب‌وکارتان ایجاد کنید. ما در دیموندلب تلاش کردیم با این بخش از درسنامه‌ها، برنامه‌ریزی اصولی را به شما بیاموزیم.

بازاریابی و فروش

5

هر استارتاپ و به عبارتی؛ هر کسب‌وکاری با فروش محصولات و خدماتش رشد می‌کند و زنده می‌ماند. در این بخش از درسنامه‌های راه‌اندازی استارتاپ به معرفی جریان‌ها و مدل‌های درآمدی می‌پردازیم و نحوه قیمت‌گذاری محصولات و خدمات آموزش داده خواهد شد. اما نکته مهم این است که برای فروش بهتر باید همیشه برنامه‌های بازاریابی ویژه برای استارتاپ‌تان داشته باشید بنابراین در این بخش از درسنامه‌ها با کانال‌ها و اهداف بازاریابی و طرح بازاریابی آشنا خواهید شد.

معرفی صحیح کسب و کار استارتاپی

6

استارتاپی موفق است که بتواند به خوبی خود را به مشتریانش معرفی کند. در این بخش از درسنامه‌ها شما را با روش‌های معرفی استارتاپ، نحوه آماده‌سازی فایل ارائه مناسب، تکنیک‌های ارائه مناسب و اهمیت روابط عمومی در استارتاپ آشنا خواهیم کرد.

موفقیت یا شروعی دوباره

7

برای موفقیت یک استارتاپ آن استارتاپ باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد اما این ویژگی‌ها چیست؟ مقیاس کردن کسب‌وکار چه اهمیتی دارد؟ آیا شکست پایان راه استارتاپ است یا نقطه شروع دوباره؟ اهمیت Pivot برای استارتاپ‌ها چیست؟ اینها همگی سوالاتی هستند که با مطالعه این بخش از درسنامه، پاسخ آنها را خواهید گرفت.

سوالات متداول راه اندازی استارتاپ
معیار رشد چیست؟

معیار رشد خط‌کشی است که با آن می‌توان میزان موفقیت سازمان را سنجید. یک سازمان از زمان شکل‌گیری برای دسترسی به سهم بازار بیشتر، مشتریان وفادارتر، هزینه عملیاتی پایین‌تر و… تلاش می‌کند. این‌ها همه می‌توانند تحت عنوان رشد قرار بگیرند.

چگونه می توان یک استارتاپ موفق ایجاد کرد؟

با یک برنامه منسجم شروع کنید. شبکه‌سازی را در اسرع وقت شروع کنید. در انتخاب اعضای تیم دقت داشته باشید. یک گام جلوتر از بقیه باشید. تعادل بین کار و زندگی را حفظ کنید.

استارتاپ چه انواعی دارد؟

۱. استارتاپ شرکت‌های بزرگ (Large Company Startup) ۲. استارتاپ مقیاس‌پذیر (Scalable Startup) ۳. استارتاپ سبک زندگی (Lifestyle Startup) ۴. استارتاپ کسب‌وکار کوچک (Small Business Startup) ۵. استارتاپ قابل خرید (Buyable Startup) 6. استارتاپ اجتماعی (Social Startup)

استارتاپ چیست؟

استارتاپ یک شرکت جوان است که توسط یک یا چند کارآفرین تاسیس شده است تا یک محصول یا خدمات منحصربه‌فرد تولید کند و آن را به بازار عرضه کند.

نظر متخصصین

شاید به نظر بیاد دونستن تعریف کلمه استارتاپ و ویژگی‌های اون، یه چیز ساده و مشخصه، ولی پرداختن به این حد از جزئیات و تعاریفش از دیدگاه کارآفرینان بزرگ، میتونه به چارچوب های استراتژیک یه استارتاپ، فرایند راهبری تیم و چشم‌انداز رشدش خیلی کمک کنه. به نظر من تیمی میتونه موفق باشه که از اول فعالیتش، از هیچکدوم از این جزئیات، ساده رد نشده باشه.

این دیدگاه برای درسنامه ی تعریف و ویژگی‌های استارتاپ ثبت شده است.


شاید دقت کرده باشید که کسب و کارهای بزرگ و سازمان‌یافته در زمان شروع کسب و کار جدید چه برنامه‌ریزی‌های سنگین و زیادی می‌کنند. آن‌ها اهمیت برنامه‌ریزی و بررسی دقیق نیازمندی‌ها، هزینه‌ها، رقبا، شرکا، تهدیدها و فرصت‌ها و ... را به خوبی می‌دانند و آن را در قالب طرح کسب و کار پیاده سازی و مستند می‌کنند. اما برای کسب و کارهای نوپا که هنوز نه تیمی شکل گرفته است و صرفا یک ایده و یکسری مهارت وجود دارد انجام این فعالیت امکان‌پذیر نیست. اما به این معنی نیست که نباید انجام داد. کسب و کارهای نوپا نیز باید قبل از شروع به توسعه محصول خود این ابعاد کسب و کار را در نسخه ساده‌تری پیاده سازی کنند این کار شما را مجبور به فکر کردن و تمرکز کردن روی موارد واقعا مهم می‌کند. مواردی که باید قبل از شروع کسب و کار خود به آن‌ها بپردازید. پس نوشتن یک مدل کسب‌و کار علاوه بر کمک یه شما در زمان ارائه ایده خود به دیگران واقعا به درک عمیق‌تر شما از کسب‌ و کار نیز می‌کند یکی از ضرورت‌های هر کسب و کار است.

این دیدگاه برای درسنامه ی مدل کسب و کار ثبت شده است.


برای تندیل شدن استراتژی رشد به مدل رشد باید مولفه‌های درستی از اندازه‌گیری استراتژی و برنامه‌ریزی‌های حاصل از آن داشته باشیم، یا اینکه به درک خیلی عمیقی از بازار خود رسیده باشیم تا بتوانیم با این مولفه‌ها، متوجه بهینه بودن یک استراتژی بشویم یا اینکه بین چند استراتژی برای ادامه فعالیت‌های خود تصمیم بگیریم. استراتژی که باعث رشد می‌شود به مدلی تبدیل خواهد شد که تکرار آن، رشد پی‌درپی را برای کسب‌وکار حاصل می‌کند.

این دیدگاه برای درسنامه ی کارآفرینی چیست؟ ثبت شده است.