منتورها و اساتید

حقوق استارتاپ ها

توسعه فردی

امروزه با توجه به فضای تجارت و شکل گیری استارتاپ ها، اهمیت شناخت قوانین تجارت و حقوقی دو چندان شده است. ایده یک استارتاپ می تواند بسیار خلاقانه و جدید باشد اما اگر با قوانین کار و تجارت کشور هم خوانی نداشته باشد، قابلیت اجرایی اش را از دست می دهد.

پس از نزدیک به 6 سال همکاری با استارتاپ‌های ایران و بررسی نیازها و چالش‌های حقوقی تیم‌های استارتاپی و همچنین ارائه خدمات حقوقی در مراحل مختلف رشد بیش از 350 استارتاپ، دپارتمان حقوق کسب و کار شتابدهنده دیموند، تجربیات خود را در این بخش در اختیار شما قرار خواهد داد.

جدیدترین منتورهای حقوق استارتاپ ها

سرفصل های حقوق استارتاپ ها

حقوق مالکیت فکری

1

آشنایی با قوانین تجارت قطعا می‌تواند در موفقیت یا شکست یک استارتاپ نقش اساسی داشته باشد؛ اما حقوق مالکیت یا دارایی فکری چیست و چرا باید به آن دقت کرد؟ اسرار تجاری و حرفه‌ای و تعهد به رعایت محرمانگی در استارتاپ‌ها چه نقشی دارد؟ آشنایی با مسئولیت‌های ناشی از انتخاب نام دامنه سایت چیست؟ اینها همگی سوالاتی هستند که در بررسی حقوقی استارتاپ‌ها باید به آنها دقت شود و این بخش از درسنامه‌های دیموندلب می‌تواند چراغ راه شما در آشنایی بیشترتان با حقوق مالکیت فکری باشد.

قرارداد هم بنیان گذاران

2

داشتن یک هم‌بنیانگذار می‌تواند به رشد یک استارتاپ کمک شایانی کند اما برای آنکه بعدها با هم‌بینانگذار خود به مشکل برنخورید بهتر است با جزئیات و اهمیت تدوین درست قرارداد هم بنیانگذاران بیشتر آشنا شوید. در این بخش از درسنامه‌های دیموندلب با هم به جزئیات این قرارداد می‌پردازیم.

اصول کلی قرارداد با مشتریان

3

وجود قرارداد مناسب می‌تواند حافظ استارتاپ‌ها در مقابله با مشکلات حقوقی‌شان با مشتریان باشد. بنابراین کسب دانش لازم در خصوص اصول قرارداد با مشتریان باید همیشه سرلوحه باشد. در قرارداد علاوه بر رعایت اصول نگارش قرارداد باید به قوانین قراردادهای الکترونیک برای کسب‌وکارها هم دقت کرد.

ثبت و تشکیل شرکت

4

شرکت‌های تجاری انواع مختلفی دارند که آشنایی با آن به استارتاپ‌ها کمک می‌کند آنها نسبت به ثبت شرکت خود موفق‌تر باشند و چالش‌های کمتری داشته باشند. اما دو مدل شرکت سهامی خاص و شرکت مسئولیت محدودیت چه تفاوتی با هم دارند؟ آیا می‌توان انواع شرکت‌های تجاری را به یکدیگر تبدیل کرد؟ اینها بخشی از مواردی است که باید در هنگام ثبت و تشکیل شرکت به درستی نسبت به آنها آشنایی داشته باشید اما در کنار این موارد باید ارکان شرکت را بشناسید و موضوع کسب‌وکار خود را به درستی تعیین کنید. از مسئولیت‌ها و اختیارات هیئت مدیره هیچگاه غافل نشوید. نکته مهم دیگری که در ثبت و تشکیل شرکت مهم است تغییرات در سرمایه، افزایش و کاهش سرمایه شرکت است. اگر می‌خواهید با همه این جزئیات آشنا شوید این بخش از درسنامه پاسخگوی کاملی برای شماست.

قرارداد سهامداران

5

سهامداران شرکت بخشی از شرکت هستند که در مواجهه با آنها باید حتما کلیات حقوقی و قانونی را به خوبی بدانید. در این بخش از درسنامه‌های دیموندلب نکاتی از جمله نکات آموزشی لازم در هنگام تدوین قرارداد سهامداران به همراه نمونه قرارداد آورده شده است. از سهام ممتاز و شرط رقیق نشدن سهام در مذاکرات سرمایه‌گذاری هم صحبت به میان آمده است. پس این بخش را از دست ندهید.

سوالات متداول حقوق استارتاپ ها
یک استارت آپ به چه مشاوره حقوقی نیاز دارد؟

1. از قانونی بودن ایده خود اطمینان داشته باشید.

2. بنیانگذاران را مشخص کنید.

3. تمامی توافقات را باید رسمیت دهید.

4. از مالکیت معنوی خود محافظت کنید.

5. یک وکیل استخدام کنید.

قرارداد الکترونیکی چیست؟

قراردادی که با استفاده از وسایل ارتباطی الکترونیکی، مانند اینترنت منعقد می‌شوند. این دسته از قراردادها، تفاوتی با سایر قراردادها ندارند، جز برخی ویژگی‌ها که خاص آن‌هاست.

شرکت‌ها چه انواعی دارد؟

1. شرکت سهامی عام

2. شرکت سهامی خاص

3. شرکت با مسئولیت محدود

4. شرکت تضامنی

5. شرکت مختلط غیرسهامی

6. شرکت مختلط سهامی

7. شرکت نسبی

8. شرکت تعاونی

نکات مهم نوشتن قرارداد هم‌بنیان‌گذار چیست؟

1. تشریح موضوع کسب‌وکار

2. شناسایی صحیح هم‌بنیان‌گذاران

3. شرح وظایف هرکدام از هم‌بنیان‌گذاران

4. ارزیابی و توافق درباره میزان سهام هرکدام از هم‌بنیان‌گذاران

5. درنظر گرفتن سهام تشویقی برای کارکنان کلیدی

6. نحوه تخصیص سهام به هریک از هم‌بنیان‌گذاران

7. نحوه تصمیم‌گیری درباره موضوعات

8. رعایت محرمانگی عدم افشا

9. عدم رقابت و حل تعارض منافع شرایط واگذاری و فروش کل کسب‌کار