زمان مطالعه: 14 دقیقه

sourcelogo
یک کارآفرین موفق چه ویژگی‌هایی دارد؟

در مطلب قبلی، در مورد کارآفرینی، هدف آن، تاریخچه کارآفرینی در ایران و جهان و درنهایت، در مورد مراحل آن به اختصار صحبت کردیم. همچنین، در مورد ویژگی‌های شخصیتی یک کارآفرین صحبت کردیم که یک کارآفرین معمولا چه ویژگی‌های شخصیتی‌ای دارد که او را از سایر افراد جدا می‌کند. ویژگی‌هایی مانند ریسک‌پذیری، پذیرش چالش‌ها، داشتن خلاقیت، استقلال و … در بسیاری از کارآفرینان یافت می‌شود. حال، در این مقاله می‌خواهیم بدانیم یک کارآفرین موفق کیست، چه ویژگی‌هایی دارد و درنهایت، اینکه آیا اصلا کارآفرین شدن به این‌همه سختی کشیدن می‌ارزد یا نه!

 

ویژگی‌ های یک کارآفرین موفق

همان‌طور که در مطلب قبلی هم اشاره شد، اغلب کسانی که به عنوان کارآفرین موفق شناخته می‌شوند از کودکی به دنبال کسب درآمد برای خود بوده‌اند، دوست داشته‌اند مستقل شوند، ریسک‌پذیر بوده‌اند و همیشه به دنبال پیشرفت هستند. حال، برخی ویژگی‌های خاص در یک سری از کارآفرینان وجود دارد که سبب می‌شود این افراد در زمره یک کارآفرین موفق قرار بگیرند. تعدادی از این ویژگی‌ها به شرح زیر هستند:

 

  1. مسئولیت هرکاری را که باید انجام دهند به‌طور کامل بر عهده می‌گیرند.
  2. مشتری، هدف اول کسب‌وکار کار یک کارآفرین موفق است. کارآفرینان به‌خوبی می‌دانند که برپا ماندن هرکسب‌وکاری به ارج نهادن به مشتریان آن کسب‌وکار وابسته است.
  3. کارآفرینان موفق در تصمیم‌گیری بسیار دقت می‌کنند؛ چراکه می‌دانند هر تصمیمی، خوب یا بد، عواقبی دارد که در بلندمدت کسب‌وکارشان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
  4. از مسیری که می‌پیمایند، ترسی ندارند. درواقع، یک کارآفرین موفق ریسک پذیر است.
  5. پیوسته در حال یادگیری و به فکر سرمایه‌گذاری روی خودشان هستند.
  6. از شکست خوردن ترسی ندارند. درواقع، شکست را جزئی از موفقیت و راهی برای رسیدن به آرزوهای‌شان می‌دانند و به‌خوبی درک می‌کنند که شکست پایان مسیرشان نیست.
  7. در سخنرانی و صحبت کردن در مورد کسب‌وکارشان ماهرند. کارآفرینان موفق به کسب‌وکارشان ایمان دارند و به همین دلیل، می‌دانند برای موفقیت باید مهارت ارائه سخنرانی‌‌شان را بالا ببرند. هرکاری که می‌کنید، باید درنهایت آن را ارائه دهید. هرقدر که کارتان خوب هم باشد؛ اما نتوانید آن را ارائه دهید، درنهایت نخواهید توانست به کسب‌وکارتان رونق ببخشید. حتما روی مهارت سخنرانی و ارائه‌تان تمرکز کنید تا بتوانید آن را بهبود ببخشید.
  8. شبکه ارتباطی قوی دارند و با افراد مهم و مختلف در حوزه کاری خود تعامل دارند (بسیار مهم)

اگر می‌خواهید کسب‌وکارتان رونق بگیرد و  دیده شوید، سرمایه پیدا کنید و محصولات و خدمات‌تان را بفروشید، باید با افراد مختلف در ارتباط باشید تا بتوانید به کسب‌وکارتان رونق ببخشید. تقریبا هر کسب‌وکار موفقی یک‌سری از ارتباطات بسیار موفق را در پشت خود دارد. اما، واقعا کارآفرینی چه مزایایی دارد که هم‌اکنون هم در سطح اجتماعی و هم فردی به یک مسئله مهم تبدیل شده است؟

مزایای کارآفرینی

هر کسب‌وکار و شغلی مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. برای همین، باید بدانیم که آیا واقعا کارآفرین شدن به این‌همه سختی کشیدن می‌ارزد یا نه؟ مزایای مهم کارآفرینی به شرح زیر هستند:

رئییس خودتان هستید!

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که نمی‌خواهید به بقیه گزارش بدهد، کارآفرینی می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد! تنها کسی که باید به او پاسخ دهید، خودتان خواهید بود. موقعی که شما کسب‌وکار خودتان را دارید، خودتان مسیر و اهداف کسب‌وکار را تعیین می‌کنید، تصمیم‌گیرنده اصلی شما هستید و … درواقع، رییس شمایید! البته، مشخص است که فشار زیادی به شما وارد خواهد شد؛ اما مطمئنا به‌عنوان یک کارآفرین، توانایی تحمل این‌همه فشار را دارید.

مرز نامحدود برای درآمد

هنگامی که شما کارمند هستید، یک سطح و حد مشخصی برای درآمد شما وجود دارد که هرچقدر تلاش کنید ( 7 روز هفته و 24 ساعت شبانه روز)، درنهایت، میزان درآمد شما از یک سطح مشخصی بالاتر نخواهد رفت. پس، اگر آرزوهای بزرگی دارید که به درآمد زیادی نیاز دارد، هیچ‌وقت سراغ شغل کارمندی نروید. ممکن است در شروع مسیر کارآفرینی درآمدتان از یک کارمند کمتر باشد؛ اما در صورتی که موفق شوید، میزان درآمدتان به صورت صعودی بالا خواهد رفت.

هرکجا که می‌ خواهید کار و زندگی کنید

در اغلب موارد، زمانی که شما کارمند هستید، باید در زمان مشخصی سرکارتان باشید، نمی‌توانید خودتان مکان کارکردن‌تان را تعیین کنید و به‌طور کلی، بسیاری از آزادی‌هایی را که می‌توانید با کارآفرینی داشته باشید، در کارمندی نمی‌توان یافت.

همواره پیشرفت می‌ کنید

به خاطر محیط جذاب، چالش‌برانگیز و نوآورانه در فضاهای کارآفرینی، این فرصت به وجود می‌آید که موسسان کسب‌وکارها بتوانند پیشرفت زیادی بکنند، موارد جدید زیادی یاد بگیرند و با قسمت‌های مختلف کسب‌وکار همانند بازاریابی، مدیریت منابع انسانی، مالی و … آشنا بشوند. اگر فردی هستید که دنبال یادگیری موارد جدید هستید، پیشنهاد می‌کنم به فکر کارآفرینی باشید.

صبح با عشق از خواب بیدار می‌ شوید تا کارتان را انجام دهید

اغلب کارمندان، به‌زور از خواب صبح بیدار می‌شوند. دلیلش هم مشخص است. خسته‌اند؟ نه، در اغلب موارد! دلیلش این است که به کارشان علاقه‌ای ندارند! همچنین، زمانی که یک کارمند هستید، باید کاری را انجام دهید که به شما دستور داده می‌شود. حال، می‌تواند یک کار تکراری روتین روزانه باشد، مانند تهیه یک گزارش یا انجام یک کار اجرایی. انجام این کارها حتی ممکن است که هیچ دانشی به شما اضافه نکند. اما، زمانی که یک کارآفرین هستید، دقیقا کاری را انجام می‌دهید که عاشق آن کار هستید، فوایدش را می‌دانید و می‌دانید با انجام آن کار هرروز به آرزویی که در سر دارید، نزدیک‌تر می‌شوید. دیگر مجبور نیستید صبح‌ها زنگ گوشی خود را تنظیم کنید تا در یک ساعت مشخص به سرکارتان بروید. هر چقدر زودتر، بهتر!

حال می‌خواهیم بببینیم که کارآفرینان موفق دنیا چه کسانی بودند و چگونه به این جایگاه رسیدند. آیا رازی وجود دارد که باعث می‌شود عده‌ای به این موفقیت برسند یا صرفا شانس با آن‌ها یار بوده است؟

آشنایی با کارآفرینان موفق جهان

برخی از کارآفرینان بزرگ دنیا همانند جف بزوس، مارک زاکربرگ، بیل گیتس، استیو جابز و … همه و همه یک نقطه مشترک داشتند و آن هم شروع کسب‌وکار شخصی‌شان بود. تنها چیزی که سبب شده است این افراد به این سطح از موفقیت دست یابند، رفتن به دنبال آرزوهای خود و ایجاد کسب‌وکار خودشان بوده است. دقیقا مسیر افراد بزرگ زمانی از بقیه افراد جدا می‌شود که به دنبال ایجاد کسب‌وکار خودشان می‌روند. در ادامه، می‌خواهیم برخی از این افراد را معرفی کنیم و تجربیات مهم آن‌ها را در اختیار شما قرار دهیم.

استیو جابز، موسس Apple

امروزه کمتر کسی را می‌توان یافت که استیو جابز و یا برند اپل را نشناسد! استیو از بزرگترین و نابغه ترین نوآوران و الهام بخش نسل جوان امروزی و یک کارآفرین موفق است. او همیشه جزئی نگر بود و کیفیت را فدای کمیت می کرد. او را می‌توان یکی از سخت‌گیرترین کارآفرینان عصر حاضر قلمداد کرد به نحوی که بسیاری از همکاران و کارمندان او در این زمینه با او به اختلاف نظرهای جدی برخورد می‌کردند.

توصیه من به جوانان این است که کیفیت را فراموش نکنند؛ یک خانه زیبا، با امکانات، امن و راحت بهتر از خانه دو طبقه بی فایده و خالی از وسایل است.

استیو جابز – بنیان‌گذار Apple

پی‌یر امیدیار، بنیان‌گذار Ebay

نام او در ابتدا پرویز بود که هنگام مهاجرت به آمریکا آن را تغییر داد. در کودکی به کامپیوتر بسیار علاقه داشت و در مدرسه نیز همیشه برای کار با کامپیوتر به آزمایشگاه می‌رفت و سر کلاس‌های درس حاضر نمی‌شد. در همان سن 14 سالگی برای چاپ کارت‌های راهنمای کتاب‌ها ساعتی 6 دلار دستمزد می‌گرفت. پی‌یر می‌گوید:«هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم که شرکتی راه بیندازم و روزی به موفقیت برسد. تنها انگیزه‌ام این بود که روی فناوری‌های هیجان‌انگیز کار کنم.” پی‌یر قبل از اینکه شرکت Ebay را راه‌اندازی کند، در شرکت General Magic کار می‌کرد و زمانی که شرکت خودش را راه‌اندازی کرد، کار کارمندی خود را ترک کرد. دارایی پی‌یر تا سپتامبر 2018 بر اساس برآورد مجله فوربز 8.1 میلیارد دلار بود.

اگر در مورد ایده‌ای پرشور هستید و سخت کار می‌کنید، به موفقیت خواهید رسید.

پی‌یر امیدیار – بنیان‌گذار Ebay

جک ما (Jack Ma)، بنیانگذار Alibaba

در سال 1988، از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. البته، فارغ‌التحصیلی‌ای که در ابتدا چهار بار توسط دانشگاه رد شده بود. بعد از دانشگاه، به دنبال کار بود و بعد از جستجوی فراوان، از سمت سی شرکت از جمله KFC رد شد. بعد از اینکه ایده پیدا کردن شغل به نتیجه‌ای نرسید، ده بار برای دانشگاه هاروارد اقدام کرد که باز هم به نتیجه‌ای نرسید. با وجود این، در سفری به آمریکا در سال 1995 و با دیدن تکنولوژی اینترنت، ایده ساختن یک کسب‌وکار بر پایه اینترنت به ذهنش رسید. پس از کسب تجربیات مختلف در آمریکا در زمینه اینترنت، در سال 1999 اقدام به تاسیس سایت علی‌بابا کرد که بعدها در سال 2014، توانست در عرضه اولیه آن 25 میلیارد دلار جذب سرمایه کند که بیشترین رقم در طول تاریخ است. دارایی خالص جک هم اکنون به 43 میلیارد دلار می‌رسد.

مهم ترین چیز در جلوبردن یک تجارت الکترونیکی، انجام دادن کاری است که همین الان در حال انجام دادنش هستی اما با شور و علاقه.

جک ما – بنیان‌گذار Alibaba

مارک زکربرگ، بنیانگذار Facebook

مارک به عنوان یکی از جوان ترین کارآفرین جهان معروف است که بر خلاف دیگر سرمایه گذاران به سرعت عمل اعتقاد دارد. او معتقد است همواره باید سریع عمل کرد و شکست را تجربه نمود تا نقشه راه موفقیت کسب و کار را پیدا کرد. هفتمین مرد ثروتمند جهان برخلاف بسیاری از ثروتمندان مشابه خود علاقه چندانی به خودروهای لوکس و برندهای عجیب و غریب ندارد. زاکربرگ قبل از راه‌اندازی فیسبوک مدتی با مایکروسافت همکاری داشت.

سوال هر روزه من از خودم این است: آیا من مهم‌ترین کاری را که می‌توانستم انجام داده‌ام؟

مارک زاکربرگ– بنیان‌گذار Facebook

کارآفرینان زن در جهان

امروزه خبر اینکه خانم‌ها در زمینه کارآفرینی پیشرفت‌های زیادی کرده‌اند، بسیار به گوش می‌رسد. اینکه زنان هم همانند مردان در این عرصه پا نهاده‌اند، خبر بسیار خوبی است. در ادامه، می‌خواهیم چند تن از زنان سرآمد در زمینه کارآفرینی را به شما معرفی کنیم.

سارا بلیکلی (Sara Blakely)

بازرگان آمریکایی و بنیانگذار کمپانی پوشاک اسپنکس (Spanx) یکی از مطرح ترین تولیدکنندگان پوشاک است که در سال 2014 در لیست مجله فوربس به عنوان یکی از قدرتمندترین زنان قدرتمند جایگاه خود را تثبیت کرد.

شر وانگ

او از بنیان‌گذاران HTC است که تا امروز در صنعت تلفن همراه حرف‌های زیادی برای گفتن داشته و توانسته است با برندهایی مثل سامسونگ و اپل رقابت خوبی انجام دهد.

فلورانسو آلاکیا

او یکی از ثروتمندترین بانوان جهان و برترین کارآفرین زن نیجریه است. فعالیت او در زمینه صنعت مد و چاپ بوده و ارزش سرمایه خالص او بالغ بر 1.6 میلیارد دلار برآورد شده است.

سوفیا آموروس (Sophia Amoruso)

موسس شرکت چندصدمیلیون دلاری Nasty Gal، که معتقد است:

هیچ‌گاه شکست را قبول و مسائل را شخصی نکن. برای سوال‌هایت همیشه سعی کن در نهایت جواب بله را بگیری. افرادی که در ابتدا به من جواب نه دادند، در نهایت، پاسخ بله را برای همکاری از آن‌ها شنیدم.

سوفیا آموروس – بنیان‌گذار Nasty Gal

کارآفرینان موفق ایرانی

نوبتی هم که باشد، نوبت کارآفرینان ایرانی است. در ادامه، تجربیات دو تن از کارآفرینان برتر ایرانی آمده است که ما هرروز از محصولات‌شان استفاده می‌کنیم؛ اما کمتر درباره آن‌ها و سابقه‌شان می‌دانیم.

حاج محمود کریم فضلی

محمود کریم فاضلی کارآفرین موفق ایران، بنیان‌گذار گروه صنعتی گلرنگ و کارآفرین برتر کشور است. بعد از ازدواج، برای گذران زندگی به شهرهای مختلف سفر کرد و چون در نوجوانی در کنار پدر به صابون‌سازی مشغول بود، تا حدودی به کار تولید شوینده آشنایی داشت. ازاین‌رو، برای آغاز فعالیت تولیدی، به همین زمینه گرایش پیدا کرد و کم‌کم به گسترش فعالیت خود پرداخت. در دهه پنجاه، شرکت پاکشو را تاسیس کرد. بعدها و در زمان جنگ، برای جلوگیری از تعدیل نیرو و درآمدزایی، اقدام به صادرات محصولات خود کرد. در نهایت و بعد از سال‌ها تلاش، گروه صنعتی گلرنگ را تاسیس کرد که یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های تولیدی کشور است.

 مردان بزرگ مشکل‌پسند بوده‌اند و با انجام کارهای مشکل، بزرگ و نام‌آور شده‌اند. آدم‌های کوچک نیز چون مشکلات بزرگ را نپسندیده‌اند، کوچک مانده‌اند. با افراد کوچک و بی‌اهمیت کارهای بزرگ نمی‌توان کرد. کارهای بزرگ از آن مردان بزرگ است.

محمد کریم فضلی – بنیان‌گذار گلرنگ

برادران محمدی

برادران محمدی یا همان موسسان دیجی‌کالا در سال 1385، با سرمایه صفر و با هفت نفر نیرو کار خود را شروع کردند. آن‌ها در سال 1385، وب‌سایتی برای خرید لوازم دیجیتال همانند موبایل و دوربین تاسیس کردند. بعدها و در سال 1391، شرکت سرمایه‌گذاری سرآوا اقدام به سرمایه‌گذاری سنگین روی دیجی کالا کرد که سبب شد پیشرفت این شرکت سرعت بیشتری به خود بگیرد. در برنامه‌ای که دیجی کالا در نظر دارد این است که بتواند در آینده‌ای نزدیک به کشورهای خاورمیانه نیز سرویس‌دهی کند.

درس‌هایی از موفقیت کارآفرینان بزرگ

با مطالعه زندگییک کارآفرین موفق به درس‌ها و نکات جالبی پی می‌بریم که تقریبا در زندگی روزمره اشاره زیادی به این نکات نمی‌شود. تقریبا می‌توان گفت کارهایی که سبب شده است کارآفرینان موفق شوند، سرمایه زیاد یا پشتیبانی قوی نبوده است. در عوض، مواردی بوده است که بسیار ساده و پیش‌پاافتاده حساب می‌شدند. در ادامه، به چند مورد اشاره می‌کنیم تا ببینید که کارآفرینان میلیاردر امروز با همین نکات ساده به این جایگاه دست یافته‌اند:

ریسک کنید و قرض بگیرید!

اغلب مردم از قرض گرفتن به عنوان یک گزینه بد یاد می‌کنند؛ درحالی‌که، اگر به مسیر کارآفرینان موفق نگاه کنیم، حتما ردپایی از وام یا قرض را در زندگی‌شان می‌بینیم. وام یا قرض گرفتن ترسناک است؛ مخصوصا زمانی که ایده شما پخته نیست و عدم قطعیت زیادی وجود دارد. بنابراین، اگر زمانی به این نتیجه رسیدید که کسب‌وکار شما یک ایده بسیار جذاب است و می‌توانید محصول‌تان را بفروشید، نترسید و قرض بگیرید! (می‌دونم خیلی کار ریسکی‌ای هست؛ ولی جواب می‌ده بعضی جاها!)

روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید!

شما قبل از اینکه روی کسب‌وکارتان سرمایه‌گذاری کنید، باید روی بهبود توانایی، مهارت و تجربیات خودتان تمرکز کنید. همه افرادی که به جایگاه‌های بزرگی رسیده‌اند، همواره در حال یادگیری بوده‌اند. هنری فورد، موسس کارخانه فورد، اعتقاد داشت که تا سن چهل سالگی نباید پولی را ذخیره کرد و صرفا باید در راه سرمایه‌گذاری روی خودتان و یادگیری خرج کنید. (حتما یه چیزی می‌دونسته اینو گفته!)

آینده را شکار کنید!

گوگل، آمازون، علی‌ بابا و … همه در زمان خود ناشناخته بودند و به سختی توانستند اقدام به جذب سرمایه گذار کنند. در واقع کاری که بنیانگذاران این شرکت‌ها کردند نگاه به آینده بود. آن‌ها آینده را شکار کرده و بازار جدیدی را ایجاد کردند یا به این مسئله توجه کردند که در آینده بازارهای موجود به چه شکلی خواهد بود. تقریبا استراتژی‌هایی که این افراد در پیش گرفتند، استراتژی آینده‌نگر بود تا یک استراتژی متمرکز بر اتفاقات روز.
گذشته تمام کارآفرینان موفق نشان می‌دهد که آن‌ها ایده‌شان را عملی کردند. این کار با یک استارت کوچک شروع شد، به‌سختی تلاش کردند، خطرات مختلفی را تجربه کردند و مشکلات زیادی را به جان خریدند تا توانستند به این موفقیت دست پیدا کنند. اغلب این افراد پول و سرمایه کافی نداشتند؛ اما هیچ‌وقت این موارد سبب نشد که دست از تلاش کردن برای رسیدن به اهداف‌شان بردارند. دقت کنید که چه فکر کنید می‌توانید و چه فکر کنید نمی‌توانید، در هر دو صورت حق با شماست (هنری فورد).

در کنار همه این مزایایی که بیان شد، کارآفرینی معایب و خطراتی را به همراه دارد؛ از جمله خطر ورشکستگی، بالا آوردن بدهی زیاد، نداشتن تخصص در یک زمینه خاص، ریسک‌هایی که از سمت جامعه به شما وارد می‌شود، عدم داشتن تجربه در زمینه مورد نظر، نداشتن درآمد مناسب در شروع کار، نیاز به سرمایه‌گذاری در ابتدای کار و … . بنابراین، درک این نکته ضروری است که آیا فوایدی که ذکر شد به این‌همه ریسک می‌ارزد؟ آیا شما ویژگی‌های یک کارآفرین را که در مطلب قبلی ذکر شد، دارید ؟ کارآفرینانی بوده‌اند که در ابتدا شکست‌های سنگینی داشته‌اند؛ اما دوباره بلند شده‌اند و درنهایت، به موقعیت‌هایی رسیده‌اند که هیچ‌وقت یک کارمند نمی‌تواند به آن موقعیت برسد.
بعد از مطالعه مطلب مورد نظر، آیا می‌خواهید یک کارآفرین شوید و به آرزوهای‌تان برسید؟ پاسخ‌تان را با ما در کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.

در بیان اساتید

سیاوش صابری
منتور کسب و کار

یکی دیگه از باگ‌های اساسی کارآفرینی اینه که شما برای مدت طولانی تا پا گرفتن کار، اوقات فراغت ندارید و با وجود اینکه کلیشه‌ای به نظر میاد ولی باید تا مدت زیادی با کارتون ازدواج کنید و نمیتونید وقت برای تفریحات سابقتون بذارید. چیزی که توی فیلم‌های انگیزشی خیلی قشنگ ولی در واقعیت واقعا سخته!

درسنامه بعدی درسنامه قبلی

دیدگاهتان را بنویسید