منتورها و اساتید

آموزش کارآفرینی

راه اندازی استارتاپ

اولین قدم در راه اندازی یک کسب و کار استارتاپی، آشنایی با مبانی کارآفرینی است. از دید ما نیز، مبانی کارآفرینی در اصل اولین گام از هشت گام تدوین شده در مسیر آموزش راه اندازی کسب و کار استارتاپی است. توصیه می‌کنیم قبل از مراجعه به هر یک از دسته‌های دیگر آموزشی دیموندلب، مفاهیم پایه کارآفرینی را در این بخش مرور کرده و به خوبی بر آن‌ها مسلط شوید!

فراموش نکنید که بسیاری از کارآفرینان حتی در مراحل پیشرفته راه‌اندازی کسب و کار خود، به دلیل بی اطلاعی نسبت به برخی از همین مفاهیم بنیادین، دچار سردرگمی و حتی شکست‌های ناگوار خواهند شد.

جدیدترین منتورهای آموزش کارآفرینی

سرفصل های آموزش کارآفرینی

الفبای کارآفرینی

1

کارآفرینی الفبای خود را دارد و به عبارتی؛ کارآفرینی فرآیندی است که باید مرحله به مرحله انجام شود. برای موفق شدن در کارآفرینی باید در ابتدای امر تعریف درستی از خود کارآفرینی داشته باشیم و بعد از آن با ویژگی‌های یک کارآفرین به خوبی آشنا شویم و کارآفرینی درون‌سازمانی نیز بشناسیم و در نهایت نقش نوآوری را در کارآفرینی در کنار تمامی این مباحث فرا بگیریم.

ایده و ارزیابی آن

2

پله اول هر کارآفرینی داشتن یک ایده خاص است، ایده‌ای متفاوت که بتواند راه‌حلی برای نیازهای موجود در جامعه باشد. در این بخش از درسنامه کارآفرینی به اهمیت ایده و ارزیابی آن پرداخته می‌شود. اولین نکته‌ای که در این بخش فرا می‌گیریم بررسی مفهوم ایده از نگاه کارآفرینی است و بعد از آن به سراغ تکنیک‌های ایده‌پردازی می‌رویم و با آنها آشنا می‌شویم. مهمترین نکته برای این که هر شخصی بتواند به یک کارآفرین تبدیل شود این است که از بیان ایده خود ترسی نداشته باشد و ایده خود را به راحتی مطرح کرده و حتی به محک بگذارد. محک ایده یا ارزیابی ایده می‌تواند نقش مهمی در موفقیت یک کارآفرین داشته باشد. پس خوب است با مطالعه این بخش از درسنامه با ترس‌های موجود در بیان ایده و راه‌حل‌های از بین بردن این ترس آشنا شوید.

بازار و مشتری

3

همیشه این بازار و نیاز مشتری است که منجر به کارآفرینی می‌شود. به عبارتی؛ کارآفرینان افرادی هستند که ایده خوبی برای حل نیازهای بازار و مشتریان ارائه می‌دهند. اما هر کارآفرین برای این که خوب ایده‌پردازی کند باید با مفهوم بازار و مفهوم مشتری به خوبی آشنا باشد و تفاوت کاربر و مشتری را به خوبی بداند و با شناسایی نیاز مشتری به تحقیقات بازار و آنالیز رقبا بپردازد تا در نهایت بتواند با دیدی باز وارد گود و میدان کارآفرینی شود.

به دنبال هم بنیان گذار

4

بعد از این که به درستی بازار و مشتری خود را شناسایی کردید حالا باید به دنبال هم بنیانگذاری با انگیزه برای همراهی در مسیر کارآفرینی باشید اما ویژگی هم بنیانگذار مناسب چیست؟ اساسا از کجا باید هم بنیانگذار پیدا کنیم؟ انگیزه و اهداف هم بنیانگذار باید چه باشد؟ اینها هم سوالاتی هستند که با مرور درسنامه کارآفرینی به پاسخ آنها خواهید رسید.

مراکز و مجموعه های حمایتی

5

در مسیر کارآفرینی خوب است با مراکز و مجموعه‌های حمایتی از جمله شتابدهنده‌ها، مراکز رشد، پارک‌های علم‎‌و‌فناوری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و مراکز مشاوره کارآفرینی آشنا شوید. در این درسنامه، این مراکز و مجموعه‌ها معرفی شده‌اند. پس از این بخش درسنامه غافل نشوید.

سوالات متداول آموزش کارآفرینی
کارآفرینی درون سازمانی چیست؟

کارآفرینی درون سازمانی تعریف و ماهیتی همانند کارآفرینی دارد اما درون یک شرکت تاسیس شده اتفاق می‌افتد و نتیجه آن معمولا در قالب یک دپارتمان و یا یک بخش جدید به شرکت اضافه می‌شود.

کارآفرینی به زبان ساده چیست؟

کارآفرینی از واژۀ فرانسوی Entreprendre به‌معنای «متعهدشدن» نشئت گرفته اسـت، یعنی کسی که متعهد می‌شود مخاطره‌هـای فعالیتی اقتصادی را تقبل، اداره و سازماندهی کند.

کارآفرین موفق چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک کارآفرین باید همه‌کاره یا Versatile ، انعطاف‌پذیر، دارای دوراندیشی مالی و هوش کسب‌و‌کاری، ثابت‌قدم واستوار، متمرکز و ارتباط‌گیرنده باشد.

عناصر اصلی کارآفرینی چیست؟

چهار عنصر اصلی کارآفرینی وجود دارد: نوآوری، سازمان، خطر و چشم انداز

ریسک‌های موجود در کارآفرینی چیست؟

کارآفرینان با خطرات متعددی از جمله ورشکستگی، ریسک مالی، ریسک رقابتی، خطرات زیست محیطی و مسائل سیاسی و اقتصادی روبرو هستند .کارآفرینان باید از نظر بودجه بندی هوشمندانه برنامه‌ریزی کنند و با ایجاد یک طرح تجاری واقع‌بینانه به سرمایه‌گذاران نشان دهند که در حال بررسی ریسک هستند.

نظر متخصصین

بازار جایی است تامین‌کننده، فروشنده و خریدار یا به عبارت دیگرِ مصرف‌کننده و مشتری با یکدیگر در تعامل‌اند و خرید و فروش اتفاق می‌افتد. حالا در این مسیر بعضی اوقات مشتری یا خدماتی را می‌گیرد یا محصولی می‌خرد و آن را مصرف می‌کند.

این دیدگاه برای درسنامه ی مفهوم بازار ثبت شده است.


ترکیب نوآوری و کارآفرینی یعنی خلق چیزی که تا کنون وجود نداشته برای خلق ارزش. نمی‌شود سازمانی دم از نوآوری بزند و هنوز روش‌های مالی، مدیریت منابع انسانی و روال‌های انجام کارش نوآورانه نباشد. یعنی نوآوری فقط در نو کردن خدمت و محصول نیست. در هر گوشه‌ی سازمان و صنعت و محصول‌مان، صدها سوژه برای نوآوری هست که هنوز از چشم‌مان مانده. هرجا به مشکل خوردیم، باید از خود بپرسیم چطور باید نوآوری کنم که مشکل حل شود؟

این دیدگاه برای درسنامه ی نقش نوآوری در کارآفرینی ثبت شده است.


«کارآفرینی» در عالی‌ترین حالت یک طرز فکر است، وقتی فرد به مرحله‌ای برسد که بتواند سریع به تغییرات واکنش نشان دهد و بیشترین ارزش را برای هم‌نوعان خود خلق کند، اما نکته‌ای که معمولا در بحث کارآفرینی و در سخنرانی های «انگیزشی» مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد، بحث قدرت ریسک و تاب‌آوری افراد در مقابل مشکلات است، مسأله ای که در بحث کارآفرینی بسیار مهم است، چراکه شروع یک کسب‌و‌کار جدید تا مدت‌ها مشکلات زیادی را برای افراد کارآفرین به بار می‌آورد، به همین جهت تاب‌آوری افراد در مقابل مشکلات یکی از ملاک‌های اصلی برای رسیدن به موفقیت در این بحث است.

این دیدگاه برای درسنامه ی کارآفرینی چیست؟ ثبت شده است.